وب سایت پرستاران- عمل تعويض دريچه هاي قلب و مراقبتهاي پرستاري

تاریخ: چهارشنبه 03 فروردین 1390 ساعت: 08:35 بازدید: 8330 نویسنده: pacemaker


قلب يكي از مهمترین اعضاي بدن است كه وظيفه خونرساني و رساندن اكسيژن و مواد غذايي به سایر قسمتهاي بدن را به عهده دارد. قلب انسان داراي 4 حفره ( 2  دهليز و 2 بطن ) و 4 دريچه (دريچه سه لتي يا تريكوسپيد- دريچه دو لتي يا ميترال - دريچه ريوي و دريچه‌آئورت ) است.

 

دريچه هاي قلب باعث مي شوند كه جريان خون در يك جهت حركت كند. در‌هر ضربه كه قلب خون را پمپاژ و سپس استراحت مي‌كند، فشار به ديواره قلب افزايش يا كاهش مي‌يابد.

 

در بیماری های دریچه ای، فعالیت و عملکرد دریچه ها دچار اختلال می شود. مثلاٌ دريچه ای ممكن است به حد كافي بسته نشود و در نتيجه به جریان خون اجازه مي دهد كه بر خلاف مسير يك جهت تعيين شده حركت كند. وجود دريچه ناسالم ممكن است موجب بزرگ شدن عضله قلب و افزايش فشار كاری قلب شود.

 

اين فشار اضافي موجب پيدايش نشانه هايي از قبيل خستگي مفرط، درد قفسه سينه، تنگي نفس و سرگيجه مي شود كه احياناٌ شما آن را تجربه نموده ايد. اختلالات دريچه‌اي مي‌تواند به صورت تنگي يا نارسايي در هر دريچه ای بروز كند.

 

انواع دريچه هاي قلب :

 

1 - دريچه دو لتي ( ميترال ) : اين دريچه بين دهليز چپ و بطن چپ قرار دارد. خون اكسيژن دار كه از طريق سياهرگ ريوي به داخل دهليز چپ مي ريزد با فشار معيني دريچه ميترال را باز می کند و به داخل بطن چپ تخليه مي‌گردد. پس از ورود خون به بطن چپ اين دريچه بسته مي‌شود. در صورت اشكال در عملكرد اين دريچه و خوب بسته نشدن آن در عملكرد قلب اشكال بوجود مي‌آيد


 

2 - دريچه آئورت: اين دريچه بين بطن چپ و سرخرگ آئورت قرار دارد. زمانيكه دريچه ميترال بسته مي شود، خون داخل بطن چپ به دريچه آئورت فشار می آورد و اين دريچه را باز مي‌كند و از آنجا به همه قسمتهاي مختلف بدن جریان می یابد.

 

3 - دريچه سه لتي: اين دريچه  بين دهليز راست و بطن راست قرار دارد. خون  برگشتی از تمام قسمتهاي بدن به داخل دهليز راست وارد می شود و با فشار به بطن راست مي‌ريزد. زمانيكه خون از دهليز راست به بطن راست تخليه شد، اين دريچه بسته مي‌شود و در صورتيكه اين دريچه  اشكال  داشته باشد و بخوبي بسته نشود، مشكلاتي در عملكرد قلب بوجود مي آید.

 

4 - دريچه ريوي : اين دريچه بين بطن راست و سرخرگ ريوي (كه خون را جهت تسويه به ريه‌ها مي‌برد) قرار دارد. خون حاوي دي‌اكسيدكربن پس از وارد شدن به ريه‌ها تسويه شده و داراي اكسيژن مي شود و سپس از طريق سياهرگ ريوي به دهليز چپ مي‌ريزد.

 انواع اختلالات دريچه اي قلب :

 

الف - نارسايي دريچه: در هنگام بروز اين مشكل بسته شدن دريچه‌ها بطور كامل و بخوبي صورت نگرفته و خون به طرف عقب پس زده مي شود‌.

 

ب - تنگي دريچه‌: در هنگام بروز اين مشكل راه عبور خون باريك شده و خون نمي تواند براحتي از يك حفره به حفره ديگر تخليه شود.

 

ج – تنگی همراه با نارسایی

 

 

علل تنگي يا نارسائي دريچه هاي قلب:

 

1 - روماتيسم قلبي

2 - عفونت دريچه هاي قلب

3 - انباشته شدن كلسيم بر روي دريچه ها و سفت و سخت شدن آنها

4 – داشتن بيماري مادر زادي

 

 

علائم عمومي ناراحتي هاي دريچه قلب :

 

1 - احساس ضعف هنگام فعاليت

2 - تند شدن ضربان قلب

3 - درد قفسه سينه

4 - غش كردن بطور ناگهاني

 

نكته : ممكن است هيچكدام از علائم فوق اصلا بروز نكنند.

 

 

آزمايشات مربوط به تشخيص بيماري های دريچه ای قلب :

 

پزشك معالج شما ممكن است بخواهد براي تشخيص بيماري قلبي، آزمايشاتي انجام دهد كه نوع و چگونگي اين آزمايشات بوسيله او تعيين مي‌شود. هر يك از اين آزمايشات اطلاعات خاصي را درباره ساختمان و كاركرد قلب شما در اختيار پزشك مي‌گذارد و او با مقايسه نتايج اين آزمايشات به تصويري از اوضاع خاص قلب شما دست مي‌يابد. برخي از اين آزمايشات كه به طور معمول براي ارزيابي دقيق وضعيت قلبي انجام مي‌شود عبارتند از: الكتروكارديوگرام، فونوكارديوگرام، اكوكارديوگرام، عكس قفسه صدري، كاتتريزاسيون و آنژیوگرافی قلبي و آزمايشات خون جهت بررسي الكتروليتها، آنزيمها و بررسيهاي انعقاد خون قبل از عمل انجام مي‌گيرد.

 

 

انواع دريچه هاي مصنوعي :

 

1 - مكانيكي يا فلزي

2 - خوكي

3 - انساني

 

 

عوامل مؤثر بر انتخاب نوع دريچة مصنوعي :

 

1 - سن بيمار : معمولا در بيماران مسن از دريچه فلزي يا خوكي و در بيماران جوان از دريچه فلزي يا انساني استفاده مي شود.

2 - دريچه درگير شده: تعويض دريچه سه لتي بايد از نوع خوكي و دريچة آئورت و ميترال بهتر است از نوع مكانيكي يا فلزي باشد. دريچه آئورت و ميترال بهتر است از نوع مكانيكي يا فلزي باشد. كما اينكه پس از عمل جراحي تعويض دريچه بايد طبق نظر پزشك معالج دارو درماني ادامه خواهد داشت.

 

  - در تمامی موارد فوق نظر پزشک ارجح است.

 

توجهات مهم قبل از عمل جراحي :

 

- بعنوان پيشگيري از عفونت دريچه های قلب، طبق نظر پزشک معالج تحت مشاوره دندانپزشکی قرار بگیرید و با نظر دندانپزشك مربوطه آنتي بيوتيك مصرف كنيد.

- جهت زدودن و پاك كردن موهاي بدن از ماشين هاي ریش تراش برقي استفاده كنيد. و از استفاده از تيغ هاي ريش تراشي بدليل ايجاد عفونت جداٌ خودداري كنيد.

- نحوه تنفس صحيح را قبل از عمل ( كه در صفحات بعد توضيح داده خواهد شد) فرا بگيريد و آن را تمرين كنيد.

 

 

جراحي تعويض دريچه قلب :

 

هرچه شما نسبت به نحوه انجام جراحي قلب آمادگي و اطلاع داشته باشيد مرحله بهبود پس از جراحي با سرعت بيشتري انجام مي پذيرد. آماده ساختن ريه ها يكي از عمليات قلبي مهم جراحي روي قفسه سينه است و مشكلات پس از عمل را به طور قابل ملاحظه‌اي كاهش مي دهد. مثلاٌ اگر شما سيگار مي كشيد لازم است كه چندين هفته پيش از جراحي از كشيدن سيگار خودداري‌كنيد. در واقع ديگر زمان آن رسيده است كه به طور كلي سيگار كشيدن را ترك كنيد.

پس از ورود به بيمارستان انجام تمرينهاي تنفسي خاصي را كه براي دوران پس از جراحي ضرورت دارند به شما آموزش داده خواهد شد. كه بايستي در اين زمينه با پرستاران همكاري نماييد زيرا اين تمرينات در بهبودي شما بسيار مؤثرند. در طول جراحي شما تحت بيهوشي عمومي قرار مي‌گيريد و در تمام آن مدت يك ماشين قلب و ريه مصنوعي انجام عمليات معمولي قلب و ريه شما را به عهده خواهد گرفت.

به طور متوسط حدود 14-10 روز در بيمارستان بستري خواهید بود كه البته به سير بهبودي و وضعيت خاص هر بيمار بستگی خواهد داشت.

 

 

مراقبت هاي پرستاري در بخش مراقبتهاي ويژه ( ICU ) :

 

بعد از عمل جراحي به مدت 36-24 ساعت در بخش ويژه تحت مراقبتهاي لازم قرار مي‌گيريد. دربخش ICU ممكن است با دستگاه هاي خاصي روبرو شويد از قبيل دستگاه هاي اكسيژن، تهويه، مونيتور قلبي، چراغهاي چشمك زن و صداهاي خبر كننده که همگی بخشي از محيط مراقبت هاي بحراني هستند و هيچگونه نشانه اي از خطر به همراه ندارند.

هنگامي كه پس از جراحي به هوش مي آييد خود را در بخش مراقبتهاي ويژه بيمارستان مي‌يابيد كه به احتمال زياد لوله‌اي در دهان شما قرار دارد و از صحبت كردن شما جلوگيري مي‌كند. اين لوله براي كمك به تنفس شماست و به دستگاه تنفس مصنوعي متصل است. شما اگر چه قادر به تكلم نيستيد اما پرستاران اطرافتان در كار خويش ورزيده اند و احتياجات شما را درمي‌يابند. لوله هاي درون رگي كه به بازوي شما متصلند مايعات و داروهاي لازم را وارد خون شما مي‌كنند. دستگاه تنفس مصنوعي به بيماران با تعداد و درصد مشخصي اكسيژن مي رساند در ICU وضعيت تنفس به طور كامل كنترل و دستگاه تنظيم مي‌گردد. معمولاٌ پس از چند ساعت بيماران از دستگاه جدا شده و خود قادر به تنفس خواهند بود و اين در شرايطي است كه بيماران به طور كامل به توصيه هاي پزشكي و پرستاري عمل کنند و با كادر درماني خود همكاري نمايند. پس از عمل جراحی ماشين تنفس مصنوعي مراقب تنفس شما خواهد بود و به شما این امكان را مي دهد كه استراحت کنید و تجديد قوا نمائيد. هرگاه شما بتوانيد بتنهايي و بدون كمك ماشين، تنفس كنيد اين لوله از دهان شما برداشته مي شود.

در ابتداي به هوش آمدن احتمالاٌ خود را گيج و خسته خواهيد يافت و در ناحيه قفسه سينه، گردن و پشت خود احساس ناراحتي خواهيد كرد. پرستاران اين بخش فعاليتهاي مختلف بدن شما را به طور مداوم زير نظر خواهند داشت. در ICU  به جز لوله تنفسي، لوله‌هاي ديگري نيز به بدن شما متصل خواهند بود كه كمتر از لوله تنفسي موجب ناراحتي شما مي شوند و این لوله ها را معمولاٌ يك روز پس از عمل جراحي از بدنتان خارج مي‌كنند.

الف) لوله‌هاي تخليه هوا و مايعات كه در فضاي شكمي و در اطراف قلب كار گذاشته
شده اند و باعث مي شوند كه هوا و ترشحات كه پس از جراحي در اطراف قلب شما جمع شده اند از بدن خارج شوند.

ب) لوله تخلیه ادرار كه از طريق مجراي ادرار به مثانه شما متصل است و باعث خروج  ادرار در يك كيسه مدرج مي شود.

آزمايشات خون بعد از جراحي بدقت انجام مي شود. ممكن است به علت كم خوني به تزريق خون احتياج داشته باشيد. قبل از عمل، خون مورد نياز ذخيره مي‌شود. در صورت تمايل اعضاي خانواده مي‌توانند براي دادن خون داوطلب شوند. بعد از عمل كمي درد در موضع جراحي شده خواهيد داشت كه از داروهاي مسكن و روشهاي رهايي از درد از جمله تنفس عميق استفاده خواهد شد. برخي فعاليتهاي برنامه ريزي شده مراقبتهاي پرستاري در بخش مراقبت‌هاي ويژه عبارتست از بررسي علايم حياتي هر 15 دقيقه، پهلو به پهلو كردن‌هاي فراوان، سرفه، تنفس عميق و گرفتن نمونه خون روزانه.

به مدت 12 ساعت بعد از عمل جراحي قلب هيچ ماده غذايي و يا مايعات به شما داده نمي‌شود و بعد از رژيم مايعات و بتدريج رژيم معمولي برايتان شروع مي شود. (ممكن است تا چند روز بعد از عمل جراحي اجازه نداشته باشيد كه به مقداري كه مي‌خواهيد مايعات بياشاميد).

مدت ماندگاري شما در بخش ويژه (ICU) به سرعت بهبود‌يابي بدنتان پس از عمل جراحي بستگي دارد به شما وقت كافي براي استراحت داده مي شود. اما شما نيز بايد در انجام تمرينات و عملياتي كه موجب بهبودي بدن و تميز شدن ريه‌ها مي‌شود، همكاري كنيد.

 

 

مراقبت هاي پرستاري بعد از ترخيص از ICU :

 

پس از خارج شدن لوله هاي تنفسي (جدا شدن از دستگاه) سعي كنيد تنفس صحيح را كه قبل از عمل آموزش ديده ايد انجام دهيد. در صورتيكه مشكل خاصي از نظر تنفسي و خونريزي وجود نداشته باشيد حداكثر 24 ساعت بعد به بخش POST ICU منتقل خواهيد شد كه بخش مراقبت هاي پرستاري پس از بهبود نسبي بيماران است.

 

 

آموزش تنفس صحيح :

 

1 - به آرامي از راه بيني، نفس عميق بكشيد؛ چند لحظه نگهداريد و سپس بازدم خود را به آرامي از راه دهان خارج كنيد.

2 - دستهاي خود را بصورت ضربدر روي قفسه سينه بگذاريد و به آرامي سرفه كنيد و سعي كنيد خلط خود را خارج كنيد (بعد از عمل براي نتيجه گيري بهتر پرسنل پرستاري و بازتواني مي توانند با زدن ضربه هاي آرام به پشت شما به اين امر كمك كنند).

3 - از وسيله كمك تنفسي كه در بخش به شما داده خواهد شد؛ استفاده نماييد. (طرز استفاده آن توسط فيزيوتراپ‌ها آموزش داده خواهد شد)

 

همانطور كه گفته شد شما بايد تنفس صحيح را روز قبل از رفتن به اتاق عمل آموزش ببينيد و آن را تمرين كنيد. بعد از حدود 36 ساعت مراقبت نسبي در بخش POST ICU و خارج كردن درن‌ها و آنژيوكت شرياني و كنترل وضعيت قلب، به بخش سابق خود كه قبل از عمل در آنجا بستري بود، باز خواهيدگشت.

با شركت در دوره بازتواني قلبي  پس از يك ماه بعد از عمل جراحي مي‌توانيد بازدهي عمل خود را افزايش دهید و از سلامتي بهتر ي برخوردار باشيد. گذراندن اين دوره باعث تقويت ماهيچه قلب شما شده و توانمندي شما را افزايش مي‌دهد.

 

 

فعاليت و تحرك :

 

24 ساعت اول پس از جراحي مي توانيد با كمك پرستار كنار تخت نشسته پاهايتان را آويزان كنيد و مدت كوتاهي آنها را حركت دهيد عصر همان روز يا روز دوم پس از جراحي مي‌توانيد مدتي كوتاه روي صندلي بنشينيد. روز سوم تا پنجم پس از جراحي در صورتي كه عارضه‌اي پيش نيايد، مي‌توانيد در اتاق يا راهروي بيمارستان راه برويد و روز هشتم تا دهم مي‌توانيد تحرك كامل داشته باشيد. پاسخ هاي قلبي شما در برابر افزايش فعاليت‌ها توسط مانيتورهاي قلبي به طور دائم مورد ارزيابي قرار مي گيرد.

 

درد :

 

درد ناحيه برش جراحي، از شايعترين مشكلات بيماران است. البته گاهي اوقات اين درد به نواحي دنده‌هاي جلو، پهلوها و حتي دنده هاي پشت نيز منتشر مي شود. به منظور تسكين درد مي‌توانيد از قرص استامينوفن -  ترامادول و يا كپسول سلبركس ( سلكسيب ) طبق نظر پزشك معالج خود استفاده كنيد و از مصرف ساير داروهاي مسكن خودداري كنيد.

اين نكته را بخاطر داشته باشيد، زمانيكه احساس درد كرديد حتما مسكن مصرف كنيد و فكر نكنيد كه بهتر است درد را تحمل كنيد زيرا  تحمل درد به قلب  فشار مي آورد و باعث افزايش فشار خون خواهد شد.

 

 

جوراب تد   TED :

 

امروزه بعد از انجام عمل هاي جراحي بزرگ از جوراب تد استفاده مي كنند. پوشيدن اين جوراب باعث مي شود كه لخته خون در پاها تشكيل نشود و پاها ورم نكنند. اين جوراب را مي‌توانيد داروخانه بيمارستان تهيه كنيد.

هنگام خواب مي‌توانيد جورابها را درآوريد و يك بالش زير پاهايتان بگذاريد و موقع راه رفتن مجددا آنها را بپوشيد. نكته مهم اين است كه از جوراب واريس بجاي اين جوراب نمي‌توانيد استفاده كنيد زيرا عملكرد آن با جوراب تد فرق مي‌كند.

به مدت يك ماه از اين جورابها استفاده كنيد. پس از آن جوراب‌ها را ديگر نپوشيد اما مرتب به انگشتان پاي خود توجه كنيد. اگر هرگونه تورمي در انگشتان پاهايتان مشاهده كرديد بلافاصله جوراب‌ها را با همان شرايط قبل بپوشيد. تا هنگامی که تورم پاها از بین برود.  هنگام خواب شبانه می توانید جوراب را از پا خارج کنید و از یک بالش در زیر پاهایتان استفاده نمائید. بعضي از بيماران مجبورند تا يك سال جوراب‌هاي خود را بپوشند.

 

استحمام :

 

پس از گذشت سه روز از عمل جراحي و اجازه پزشك معالج خود مي توانيد روزانه يك بار به مدت حداکثر 5 دقیقه حمام كنيد و محل برش جراحي را  با يك ليف نرم و  شامپوي بچه شستشو دهيد . بهتر است حين استحمام بر روي صندلي بنشينيد تا دچار افت فشار خون نگرديد بعد از استحمام، محل برش جراحي نيازي به پانسمان ندارد. در صورت تمايل مي توانيد برروي آن يك عدد گاز استريل بگذاريد.

 

فوائد استحمام روزانه :

 

1 - سرحال و با نشاط شدن

2 - جلوگيري از عفونت محل عمل

3 - بهبود يافتن هر چه سريعتر زخم

 

 

استراحت :

 

هنگام استراحت يا خوابيدن فقط به پشت بخوابيد و از به پهلو خوابيدن به مدت6 هفته خودداري كنيد تا جناغ سينه بخوبي جوش بخورد. در صورتيكه به پهلو بخوابيد ممكن است استخوان جناغ سينه شما هم بخوبي جوش نخورد و بد شكل شود و هم دچار عفونت قفسه سينه شود.

 

مراقبت از خود بعد از ترخيص از بيمارستان :

 

خواندن نماز

 

تا مدت 2 ماه جهت خواندن نماز از ميز و صندلي استفاده كنيد. در صورتيكه پس از گذشت 2 ماه با خواندن نماز به طور عادي دچار مشكلي شديد حتماٌ نماز خواندن را پشت ميز و صندلي را ادامه دهيد تا زماني كه با خواندن نماز عادي هيچگونه مشكلي برايتان پيش نيايد.

 

تحرك و فعاليت

 

پس از اجازه راه رفتن مي توانيد تا حدي كه دچار خستگي و يا درد نشويد راه برويد. راه رفتن، باعث زود جوش خوردن بخيه‌ها مي‌شود و از بروز  يبوست و نیز از جمع شدن ترشحات ريه جلو گيري مي‌كند.

پس از ترخيص از بيمارستان در حد معمول  فعاليت داشته باشيد و كارهاي شخصي خود را انجام دهيد. پياده روي روزانه روي زمين صاف و ترجيحا در هواي آزاد برايتان بسيار مفيد خواهد بود. سعي كنيد مدت پياده روي را به مرور افزايش دهيد. از پياده روي در هواي سرد پرهيز كنيد زيرا به قلب شما فشار مي‌آورد (مگر اينكه دوره بازتواني قلب را گذرانده باشيد). حين راه رفتن اگر احساس كرديد كه قلب شما به تندي مي‌زند بلافاصله استراحت كنيد و پس از آرامش، پياده روي را ادامه دهيد و يا به ساعتي بعد موكول كنيد.

 

ورزش

 

پس از گذراندن دوران نقاهت و احساس بهبودي با پزشك معالج خود مشورت و در مورد انجام ورزشهاي مورد علاقه‌تان سؤال كنيد. نمي‌توان بطور يكسان همه افراد را تشويق به ادامه ورزش و يا از آن محروم كرد. اين مسئله بستگي به بيمار موردنظر دارد كه پزشك معالج وي با شناختي كه از او دارد و با توجه به تاريخچه وي، اجازه انجام آن را خواهد داد يا خير.

در صورت مثبت بودن جواب پزشكتان مبني بر ازسرگيري ورزش مورد نظرتان مي‌توانيد ورزش را شروع كنيد. اگر توانائي انجام آنرا داشتيد ادامه دهيد. هر زمان كه احساس ناراحتي و يا فشار بيش از حد به قلبتان را كرديد از انجام آن خودداري كنيد.

 

شروع بكار

 

می توانید بعد از 2-5/1 ماه پس از جراحی بکار خود باز گردید. شروع بکار حتماً بصورت نیمه وقت  باشد تا خیلی خسته نشوید و شب کاری نداشته باشید. پس از مشورت با پزشک خود می توانید مانند گذشته بطور تمام وقت کار کنید.

 

مصرف دخانيات

 

از مصرف دخانيات بهر شكلي جدا بپرهيزيد. حتي از حضور در اماكني كه دود سيگار يا هر نوع آلوده كننده وجود دارد خودداري كنيد.

 

 

توصيه هاي مهم

 

1- هواي محيط اطرافتان آلوده و سنگين نباشد. درصورت امكان تعداد ملاقات كنندگان محدود‌باشد.

2- بهتراست اتاق شما از ميهمانان جداباشد. زيرا تجمع در يك محيط محدود باعث كاهش اكسيژن و همچنين افزايش ميكروبها مي‌شود كه هر دو اين موارد باعث تنگي نفس ودرد قفسه سينه مي شود.

3 - هر زمان كه احساس سرگيجه كرديد بلافاصله به آرامي بنشينيد تا زمين نخوريد.

4 - حين استحمام حتما روي صندلي بنشينيد و اعضاي خانواده خود را در جريان قرار دهید تا در صورت بروز مشكل به شما كمك كنند.

5- سعي كنيد اشياء سنگين تر از 3 كيلو را بلند نكنيد.

6 - هنگام بلند شدن از تخت و حالت خوابيده اول به پهلو قرار گيريد و سپس به آرامي بنشينيد و از تخت بلند شويد. بهتر است، مانند بيمارستان يك بند به پايين تخت خود ببنديد و از روبرو بلند شويديا فردي از روبرو دستهايتان را گرفته و بلند كند.

7 - حداقل 2 ماه باید رانندگی نکنید. پس از دو ماه اگر فرمان ماشین نرم (هیدرولیک) باشد رانندگی بلا مانع است.

8 - درصورتيكه هيچگونه مشكل خاصي نداشتيد مي توانيد 2 هفته پس از عمل جراحي با هواپيما يا قطار و يا اتومبيل  مسافرت كنيد. قبل از سفر حتما با پزشك خود مشورت كنيد.

9 - پس از يك ماه  بعد از عمل جراحي مي‌توانيد فعاليت جنسي خود را آغاز كنيد. درصورت وجود درد قفسه‌سينه، تنگي‌نفس و ... به هنگام فعاليت جنسي حتماٌ به پزشك مراجعه كنيد.

10- آن دسته از بيماراني كه سابقه ديابت ، فشار خون بالا و افزايش چربي خون دارند بايد‌پس از جراحي تحت نظر پزشك معالج خود بوده و كنترلهاي لازم را بعمل آورند.

11- از مصرف مشروبات الكلي  خودداري كنيد.

 

 

مصرف دارو :

 

با وجود عمل قلب، در صورت صلاحديد پزشك معالج  بايد داروهاي قلبي خود را مصرف كنيد. اين داروها ممكن است دارويي جديد يا همان داروهايي كه قبلا مصرف مي‌كرده‌ايد باشند.

 

توصيه هاي مهم در مورد مصرف دارو :

 

1.  بدون مشورت با پزشك معالج خود مصرف داروها را خودسرانه قطع نكنيد يا افزايش ندهيد.

2.  طبق دستور پزشك معالج خود اگر مصرف قرص ايزوسوربايد يا نيتروكانتين 3 بار در روز باشد در ساعتهاي 6 صبح - 12 ظهر و 6 عصر مصرف كنيد و اگر 2 بار در روز باشد در ساعتهاي 6 صبح و6 عصر ميل كنيد. در صورت مصرف اين داروها اگر دچار سر درد، خشكي دهان و يا تاري ديد شديد به پزشك خود اطلاع دهيد.

3.  در صورت استفاده از قرص ديلتيازم ، كاپتوپريل ، آتنولول و پروپرانولول بصورت 3 بار در روز در ساعتهاي 6 صبح و 2 ظهر و 10 شب و اگر 2 بار در روز باشد در ساعتهاي 6 صبح و 6 عصر ميل كنيد. در صورت مصرف قرص ديلتيازم - ايندرال يا پروپرانولول – آتنولول و ديگر داروهاي ضد پرفشاري خون اول نبض خود را بمدت يك دقيقه كنترل كنيد اگر كمتر از 50 بود و همچنين اگر فشار خونتان كمتر از 10 بود حتما به پزشك خود اطلاع دهيد.

- داشتن دستگاه فشارخون و‌گوشي مخصوص در منزل جزء وسايل ضروري مي‌باشد. درصورت امكان آنرا تهيه‌و‌طرز‌كارش را مي‌توانيد از پرستاران بخش بياموزيد.

4.  در صورت مصرف قرص ديگوكسين، اول نبض خود را بمدت يك دقيقه كنترل كنيد. اگر كمتر از 60 بود و در صورتيكه حالت تهوع و استفراغ - ضعف و بيحالي داشتید حتما پزشك خود را مطلع سازيد.

قرص ديگوكسين را ساعت 6 صبح و ناشتا مصرف كنيد.

5.  قرص وارفارين را طبق دستور و با رعايت همان نكات تذكر داده شده  مصرف نماييد.

در صورت بروز اين علائم حتما پزشك خود را مطلع كنيد: سردرد - سرفه زياد – كاهش فشار خون ( كمتر از 10 ) – كاهش نبض ( كمتر از 50 )

 

 

رژيم غذايي :

 

1 - از مصرف غذاهاي چرب و سرخ كردني نظير كله پاچه، دل و جگر و قلوه، پسته و ميگو خودداري كنيد. افزايش مصرف چربي بخصوص كلسترول خطر حملات قلبي را افزايش مي دهد. مصرف روزانه سه عدد گردو بسيار مفيد است زيرا باعث بهبود كلسترول خون مي شود.

2- بهتر است غذاها را بصورت آب پز، بخارپز و يا كباب شده مصرف كنيد.

3 - از زياده‌روي در مصرف نمك بپرهيزيد. چون موجب تجمع مايعات در بدن شده و در نهايت باعث افزايش فشار خون و تنگي نفس مي شود.

4 - مراقب باشيد چاق نشويد . مصرف انواع شيريني مانند قند و شكر را محدود كنيد.

5 - از مصرف انواع روغن نباتي ، كره ، خامه و شير پر چرب و شيريني هاي خامه دار كه باعث تجمع چربي در بدن مي شوند خودداري كنيد.

6 - در برنامه غذايي خود حتما از ميوه‌هاي تازه استفاده كنيد زيرا اين ميوه ها حاوي انواع ويتامين مي باشند و از بروز يبوست نيز جلوگيري مي كنند. در صورت بروز يبوست تا زماني كه در بيمارستان بستري هستيد بدليل محدود بودن مواد غذايي مجبور خواهيد بود كه از شربت و يا قرص ملين استفاده كنيد اما بايد به اين نكته توجه كنيد كه مصرف داروهاي ملين به هر شكلي در دراز مدت باعث تنبلي روده ها مي شود.

 

 

بنابراين بهتر است:

 

الف) از مواد غذايي ملين استفاده نماييد :

1 - استفاده از ميوه هاي تازه

2 - مصرف روغن زيتون

3 - نوشيدن يك ليوان شير ولرم هنگام صبح

4 -داشتن فعاليت روزانه وراه رفتن در حد معمول

 

ب) از مواد غذايي زير كمتر استفاده كنيد زيرا احتمالاٌ باعث افزايش مقدارPT- INR (رقيق شدن بيش از حد خون) مي‌شود :

جگر - چاي سبز -كلم براكلي - كلم سنگ - شلغم - نخودفرنگي -سويا - روغن سويا - الكل – بستني

 

ج) از مواد غذايي زير نيز كمتر استفاده كنيد زيرا احتمالاٌ باعث كاهش مقدار PT و INR مي‌شوند (احتمال غليظ شدن بيش از حد خون) :

مواد حاوي ويتامين K ( مانند : اسفناج - جعفري - تمشك- ماهي - روغن ماهي - سبزيجات سبز تيره (مانند اسفناج)- پياز - لوبيا - باقلا )

 

 

قرص وارفارين :

 

آن دسته از بيماراني كه دريچه آنها از نوع فلزي است جهت جلوگيري از ايجاد لخته خون بايد قرص وارفارين مصرف كنند. مصرف نكردن آن بيماران را با مشكلات بسيار حاد و جدي روبرو خواهد كرد.

درصورتيكه نوع دريچه خوكي يا انساني باشد نيازي به مصرف وارفارين نيست مگر آنكه ريتم قلب نامنظم باشد. البته در دريچه هاي خوكي هم در چند ماه اول بعد از عمل، مصرف وارفارين لازم است ( تحت نظر پزشك معالج )

 

اين قرص با تاثير برروي يك سري از فاكتورهاي انعقادي  خون، زمان انعقاد آن را افزايش مي‌دهد. تاثير اين دارو را آزمايشي بنام زمان پروترومبين (PT ) و نسبت  بين المللي (INR ) تعيين مي‌كند.

 

-  PT :

 

مقدار طبيعي PT  بين 13-12 ثانيه است. اما در كساني كه تعويض دريچه شده‌اند و وارفارين مصرف مي‌كنند بين 25 -18 ثانيه (براساس نوع محل و تعداد دريچه) تنظيم مي‌گردد .

 

- INR :

 

مقدار طبيعي آن 1 مي‌باشد . در مصرف كنندگان وارفارين بين 5/3 – 2 تنظيم مي‌گردد . البته بر اساس نوع، محل و تعداد دريچه در افراد مختلف فرق  مي‌كند.

 

تا زمانيكه در بيمارستان بستري هستيد روزانه يكبار بايد آزمايش - INR PT  انجام شود تا مقدار لازم قرص وارفارين مشخص شود. پس از ترخيص، دو روز  و سپس يك هفته و بعد 2 هفته و در صورت كنترل آن  و مشخص شدن مقدار قرص وارفارين ، ماهي  يك بار   انجام اين آزمايش كافي  است . البته در بعضي از بيماران انجام مكرر اين آزمايش با نظر پزشك معالج لازم است. پس از هر بار آزمايش مقدار - INR PT را به اطلاع پزشك معالج خود برسانيد .

 

مصرف طولاني مدت وارفارين در صورتيكه بطور منظم با انجام آزمايش خون همراه باشد و قرص وارفارين بر اساس جواب PT-INR تجويز شود و ميزان INR ، PT كنترل گردد هيچ مشكلي ايجاد نخواهد كرد. اما اگر INR ، PT را كنترل نكنيد و مقدار آن از حد مجاز بالاتر رود و كماكان مقدار وارفارين نيز تغييري نكند و كاهش نيابد ، دچار خونريري‌هاي مختلف مي‌شويد و در صورتيكه INR PT- كمتر از حد لازم باشد ، امكان لخته شدن دريچه مصنوعي وجود دارد.

 

 

داروهايي كه باعث افزايش PT - INR ميشوند :

 

آسپرين - بروفن - ايندومتاسين - مفناميك اسيد - داروهاي ضد قند - سايمتدين - آلوپرينول - كلوفيبرات - جم فيبروزيل - هپارين - ايزونيازيد - متي مازول - مترونيدازول - مصرف مشروبات الكلي - كلرامفنيكل - اريترومايسين  - دانازول - ديازوكسايد - دكستروتيروكسين - گلوكاگون - واكسن انفولولانزا - كتوكونازول - مپريدين - متوتروكسايد - متيل دوپا - نايليديك اسيد - نفيديپين يا آدالات - فنيل بوتازون - كينيدين - استرپتوكيناز - هورمونهاي تيروئيد - وراپاميل - ويتامين A  - ويتامين E

 

 

داروهايي كه باعث كاهش PT - INR  ميشوند :

قرص هاي ضد بارداري - كاربامازپين - شربت معده - سيگار- ويتامين k - قرص‌هاي ادرارآور - كلروبوتانول - كولسليرامين- ريفامپين- استروژنها - داروهاي‌ملين

 

 

داروهاي افزايش دهنده و كاهش دهنده PT - INR  :

 

هالوپريدول – مركاپتوپورين – كورتونها

 

 

نكات قابل توجه حين مصرف قرص وارفارين :

 

1.        مقدار مصرف دارو بستگي به نظر پزشك شما دارد . پس خودسرانه مقدار آنرا كاهش يا افزايش ندهيد .

2.       از آنجايي كه مقدار مصرف دارو در اشخاص مختلف ، متفاوت است هيچگاه مقدار مصرفي خود را به ديگري توصيه نكنيد.

3.       دارو را هميشه در ساعت معيني از روز مصرف كنيد . بهتر است عصرها باشد.

4.       دارو را دور از دسترس اطفال نگهداريد.

5.       دارو را در ظرف شيشه اي و بدور از نور، رطوبت و گرما نگهداريد.

6.       قرص وارفارين را با معده خالي مصرف كنيد تا بهتر جذب شود.

7.       درصورتيكه احتمال  فراموش كردن مصرف دارو را مي دهيد حتما به يك نفر از اعضاء خانواده بسپاريد تا شما را يادآوري كند.

8.       درصورتيكه مصرف دارو را در يك روز فراموش كرديد به محض متوجه شدن در همان روز، دارو را مصرف كنيد. اما اگر روز بعد متوجه شديد، مقدار آنرا 2 برابر نكنيد. حتما فرداي آنروز - INR PT را چك كنيد و به پزشك خود اطلاع دهيد.

9.       در صورت مصرف هرگونه دارو همزمان با وارفارين حتي قرصهاي ويتامين حتما با پزشك خود مشورت كنيد. (مصرف همزمان وارفارين با ويتامين K مجاز نيست)

10.   هنگام كار با وسايلي كه ممكن است موجب جراحت ، زخم و خونريزي شوند، احتياط لازم را بعمل آوريد و به خاطر داشته باشيد كه در صورت بريدگي، خون شما ديرتر از زمان عادي بند مي آيد.

11.   كارت شناسايي خود را هميشه همراه داشته باشيد. ( كارتي كه نوع بيماري - نوع عمل جراحي و نوع دريچه در آن ذكر شده باشد. )

12.   همزمان با مصرف وارفارين از قرص آسپرين و بروفن بعنوان مسكن استفاده نكنيد.

13.   در صورت بروز تب – ابتلا به بيماري خاص – تغيير در رژيم غذايي مانند ديابت و بطور كلي‌بروز‌هر‌اتفاق جديدي‌را به‌پزشك خود‌يا هر پزشك قابل دسترس ديگري اطلاع دهيد.

14.   علائم‌هشداردهنده افزايش-INR PT كه با بروز آن‌به‌پزشك خود‌بايد‌مراجعه كنيد:

 

- خونريزي از لثه هنگام مسواك زدن 

- وجود مدفوع سياه رنگ

- خونريزي زير جلدي

- كبودي بي دليل روي پوست

- خونريزي بي دليل از بيني

- خونريزي  شديد و غير طبيعي در دوران قاعدگي

- درد يا تورم شكم

- پيدايش خون در  ادرار

- يبوست شديد

 


موضوعات:CCU ,

بر چسب: ,
عمل-تعويض-دريچه-هاي-قلب-و-مراقبتهاي-پرستاري عمل-تعويض-دريچه-هاي-قلب-و-مراقبتهاي-پرستاري عمل-تعويض-دريچه-هاي-قلب-و-مراقبتهاي-پرستاري عمل-تعويض-دريچه-هاي-قلب-و-مراقبتهاي-پرستاري عمل-تعويض-دريچه-هاي-قلب-و-مراقبتهاي-پرستاري امتیاز : 4409 دیدگاه(0)

ارسال نظر

نام شما
وب سایت
پست الکترونیک
پیام
درج شکلک
نظر خصوصی
کد امنیتی

نظرات


صفحات نظرات
1 |